Gdzie międzynarodowa kultura, tam lęborska publiczność na „Muzyce Regionów” – paralelizm.

Sens „Muzyki Regionów”!

Kluczowe zadanie, to  przyciąganie bodźców od różnych kultur, które  już w lipcu nakładają  na Lębork obowiązek zbliżania międzynarodowych popisów scenicznych. Sens  Kaszubskich przyśpiewek, po obce i dalekie języki  - przybyłych gości – to doskonały odnośnik do krzewienia wspólnych wartości, które   zazębiają się w słowie – region. Od regionu, miasta, gdzie  żyjesz, po narodowość, bogate tradycje Przodków – wije się prawdziwa serpentyna cennych myśli. Oto wartość danego kraju prezentuje każdy przybyły do Lęborka – Zespół.

Na Placu Pokoju!

Słowo pojednania wpływa na ludowe prezentacje. Kolorowo haftowane stroje, kapelusze, skrzypce, instrumenty klawiszowe, akordeony – nadają celowej rytmiczności na lęborskiej scenie. Ale serca zgromadzonej publiczności podbijają:

-  góralskie i międzynarodowe -  gwizdy, przytupy, podskoki  oraz  okrzyki – „hej”.

Podskakuje więc cała scena z występującymi Zespołami, gdyż rytm – to podstawa do tej sztuki tanecznej. Prawdziwego ognia dodają  także wypowiedzi prowadzących: Pana Marka Czarnowskiego i Jacka Szponarskiego. Prawie operowo drży głos proszący  przez  Jacka  o brawa, prawie po kaszubsku gra na akordeonie  - Marek. Mieszkańcy i turyści współgrają w klimacie „Muzyki  Regionów”.

W różnych stylach!

Uwagę publiczności przyciąga różnorodność. Od form wysławiania się, śpiewu, gry i tańców, po modne ubrania – Lębork podkreśla bogactwo wszystkich kultur. Naród – to coś więcej niż tylko miejsce na mapie świata, naród – to tradycja i obyczaje. Prezentacja tego wszystkiego, w specjalnych układach choreograficznych, nadąża za najnowszymi  chwytami skupiania dobrego wrażenia  w dość odległych miejscach całego świata. Ludzie – od dzieci, młodych, po dorosłych – pasjonują się międzynarodowymi wyjazdami. Właśnie, dlatego na głównej scenie naszego miasta – gościmy cały wachlarz specjalnych form muzycznych, to one podbijają serca publiczności. Wielość – zadań, wielość – inspiracji, wielość – kreacji – to nośnik pozytywnej informacji o naszych Lęborku.

Dobre wrażenia!

Moc emocji zapewnia zatem Centrum  Rekreacji i Sportu   oraz Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Ap.  ( Pani Regina Szczupaczyńska)  – wspólne z uzgodnionymi, przez Urząd Miejski, strategicznymi  punktami programu Lęborskich Dni Jakubowych.

Miasto kwitnie kulturą z najwyższej półki.

Bo….

Historia pokazuje, że naród żyje w tym, co  lubi robić i co promuje.

W tym roku występują więc  następujące Zespoły:

- DFS ČEČINKA ze stolicy Słowacji,

- KUD KUD ABRESEVIČ z Kraljeva -  Serbia

- Zespół Regionalny MYSTKOWIANIE prezentujący folklor Lachów Sądeckich

- Kapela Góralska GROJCOWIANIE  (muzyka i śpiew górali żywieckich)

oraz zespoły kaszubskie:

- Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca SIERAKOWICE