I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek już 11 stycznia. Przyjdź do Sanktuarium!

W Sanktuarium!

11 stycznia 2020 roku (sobota) zapraszamy Cię do udziału w nowym lęborskim przedsięwzięciu, czyli I POMORSKIM  PRZEGLĄDZIE KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK im. FRANCISZKA OKUNIA

- pod patronatem Kaszubskiego Klubu Parlamentarnego, Marszałka Województwa Pomorskiego Starosty Lęborskiego oraz  Burmistrza Miasta Lęborka.

Innowacja regionalna!

Prawdziwe znaczenie Przeglądu wnika w bogatą tradycję i kulturę kaszubską, która w tym wypadku jednoczy różne POMORSKIE MIASTA, Zespoły ludowe, grupy społeczne i wokalistów.  To Oni dość   dobitnie podkreślają rolę szerokiego ujęcia duchowo – regionalnego wszystkich  wyśpiewanych słów i podkładów muzycznych. Idea promocji Małej Ojczyzny przyciąga więc tych najmłodszych uczestników, jak i  Seniorów. A to sprawia, że Lębork - na mapie Polski -  zmusza do podróży po mowie Ojców, terenach przylegających do miasta oraz dodaje nadziei na  dalszy rozwój kultury kaszubskiej.

Do występów publicznych przystępuje 17 uczestników:

W 2020 roku wystąpią w dwóch częściach Przeglądu

– od godziny 11.00:

•    Zespół Szkolny z Bukowiny,
•    Zespół Kaszubski PERLE – Słupsk,
•    MODRAKI Parchowo,
•    Schola św. Anny z Sulęczyna,
•    Zespół Szkolny z Redkowic,
•    Zespół Folklorystyczny NADOLANIE z Nadola,
•    Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA,
•    Martyna Puzdrowska.

oraz gościnnie – Zespół Ukraiński SWITANOK z Lęborka

Po południu, od godz. 15.00 wystąpią:

•    Klub Seniora z Jasienia i Rokit,
•    Kapela Rodzinna BAS z Sierakowic,
•    Zespół Kaszubski MARESZCZI z Cewic,
•    Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO z Lęborka,
•    Zespół KASZUBIANKI z Władysławowa,
•    Zespół Regionalny FRANTÓWKA z Lęborka,
•    Chór HARMONIA z Żukowa,
•    Chór MORZANIE z Dębogórza,
•    Zespół Pieśni i Tańca KOLECZKOWIANIE z Koleczkowa.

W kościele!

Kolejna uczta duchowo – muzyczna, która wzbogaca nasz Przegląd, ukazuje wartość mszy św. z kaszubską liturgią ( o  godz. 18:00 - prowadzący -   ks. Marian Miotk). Pokłosiem starań organizacyjnych okazuje się również zakończenie uroczystości podsumowaniem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Kolędę Kaszubską, organizowanego przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Przegląd zamyka   wspólna podróż muzyczna do słów kolędy lęborczanina Stefana Fikusa  „Hej bracô” , gdzie liczymy zarówno na udział publiczności, jak i wszystkich przybyłych Zespołów.

Ryszard Wenta/ Sylwia Skroś