Sekret udanych nagrań: 1 dzień z kaszubskimi kolędami i pastorałkami. To nutki 2021 roku!

W Sanktuarium!

Porządek nagrań w Lęborku:

1. KASZUBIANKI z Władysławowa

2. Schola św. Anny z Sulęczyna

3. Chór KOSAKOWIANIE

4. LEVINO

Nagrania w Wejherowie

- Chór Mieszany LAUDATE DOMINUM z Wejherowa.

II PPKKiP w Lęborku!

Nagrania w Wejherowie

- Chór Mieszany LAUDATE DOMINUM z Wejherowa.

Informujemy, że 9.01.2021 roku się odbyło się  w Wejherowie nagranie dodatkowego Chóru, który zaprezentował kolędy i pastorałki – w ramach I części Pomorskiego Przeglądu o tej Bożonarodzeniowej tematyce. Całość prezentacji wzbogaci film – na You Tube, wpłynie na jakość naszej imprezy, a także dołączy do prezentacji on – line.

Zobacz zdjęcie przed montażem.

Wspólnie w Lęborku!

Liryczne nagrania, zaprezentowane w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku, tradycyjnie udowadniają, że pomorskie Zespoły wnoszą do publicznej przestrzeni nowe pierwiastki kolędniczo – pastorałkowe. Dla podwyższenia poziomu większość z wykonawców wybiera utwory mniej znane, ale za to z cudowną linią melodyczną, która ujmuje przywiązaniem do tradycji Jasełkowej, Bożonarodzeniowej oraz wielostronnego wykorzystania kaszubskich instrumentów: od Diabelskich i drewnianych skrzypiec, po akordeony. Mistrzowskie aranżacje potwierdzają wcześniejsze próby, które - przy prezentacji w kościele - budują jednolitą linię kolędniczą. Wielość kultur, regionów, spora ilości występujących oraz bogata kolorystyka strojów, to tylko nowe podłoża do przygotowania scenicznych ujęć, gdyż kolorowe reflektory oświetlają w Lęborku - wszystkich pomorskich mistrzów tego kaszubskiego przedsięwzięcia.

Wspólnie po 3 kolędach!

Na pierwsze nagrania stawiają się KASZUBIANKI z Władysławowa, które promują piękno i urodę 3 kobiet, w rytmach skocznie brzmiącego akordeonu. Ta nowoczesna wizja kaszubskiego przygrywania przeplata się z „Glorią” wyśpiewaną przy franciszkańskim sklepieniu, a delikatne głosy potwierdzają:

- celowe wyciszenia, harmonijne powiązania słów i melodii, jedność sceniczną zapisaną w przekazie sobotniego nagrania. Słuchasz więc 3 głosów na 1 ścieżce  kolędniczej przepełnionej umiarkowaną dozą kaszubskiego instrumentu.

Nowoczesną wizję niebieskiego nieba buduje m.in. Schola św. Anny z Sulęczyna, która składa się z bardzo utalentowanych dzieci. Jednolite stroje nawiązują do błękitu 1 nocy, gdy Gwiazdy oświetlają drogę do Betlejem, a anielskie głosy dorównują sile: skrzypiec i akordeonu. Płynna aranżacja, doskonała forma wspólnotowa, 1 nitka grupowa i wzorcowe  partie solowe, to prezentacje lirycznego pojęcia kolęd, z pokazem umiejętności zespołowego zgrania wszystkich dziecięcych głosów. Starsza grupa - Chór KOSAKOWIANIE – prezentuje natomiast doświadczenie sceniczne podpierane profesjonalnym pokazem umiejętności wokalnych, które, w dobie dobrze wyspecjalizowanej ekipy, potwierdzają najwyższą jakość przekazu słowno – muzycznego, co odbija się na naszych lęborskich nagraniach. Tradycja, kultura, doświadczenie - idą w parze z przemyślaną konstrukcją kolędniczą, która przyciąga uwagę 1 ujmującym brzemieniem. Jako ostatni - w 1 części spotkania - występują lęborczanie: czyli Zespół LEVINO, ale tej grupy w naszym mieście nie trzeba szczególnie przedstawiać, ani reklamować, gdyż zawsze buduje sentymentalny klimat. I właśnie taki styl kolęd, odbiegający od popularnych ujęć, pojawia się w trakcie wyciszania i pogłaśniania damsko – męskich głosów. Tylko akordeon i diabeł z drewna uderzają o posadzkę z podkreśleniem dźwięcznych rytmów wbudowanych w markę kaszubskich korzeni. A głosy kobiet rozchodzą się po kościele w 1 delikatnym tonie.

Za obsługę sprzętu nagłośnieniowego odpowiada Pan Mateusz Okrój, a opiekę nad Zespołami - z funkcją organizatora - sprawuje: Regina Szczupaczyńska.

Branding spotkania!

Branding marki – to inaczej wizerunek imprezy. Podstawowym korzeniem lęborskiego drzewa – pozostają loga i patronaty. Do grona honorowego dołącza m.in.  Marszałek Pomorskiego nad II Pomorskim Przeglądem Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. Na takiej strategii wydarzenia kulturalnego bazuje franciszkański wymiar duchowy, który otrzymuje także wsparcie Burmistrza Miasta Lęborka,  Starosty Lęborskiego, Kaszubskiego Klubu Parlamentarnego. Miarą promocji pozostają unikalne loga, wpisy na stronach internetowych oraz rozprowadzane artykuły, głównie na kontach facebookowych. W takich okolicznościach organizatorzy, tego wymiaru świątecznej mocy, pokazują nowe  kierunki na Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o/Lębork, Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Ap., Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

Hasłem facebookowym konta fb PPKKiP pozostaje słynne zdanie, że liczy się dla wszystkich „Cud Stworzenia” – ten zaczerpnięty z magii świąt o Bożym Narodzeniu.

Prezentujemy przykładowe zdjęcia z Roku 2021.