Wspomnienie festiwalu Communio

Myśl o zorganizowaniu festiwalu muzyki chrześcijańskiej pojawiła się w roku 2001. Inspiratorem był o. Wiesław Przybysz - ówczesny proboszcz franciszkańskiej Parafii św. Jakuba Apostoła w Lęborku oraz Ryszard Wenta - ówczesny prezes Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła. Początkowo miał to być festiwal (przegląd) piosenki pielgrzymkowej. Bazując jednak na kilkuletnich doświadczeniach lęborskich spotkań ekumenicznych wypracowano formułę festiwalu muzyki chrześcijańskiej COMMUNIO (wspólnota). Organizatorem i dyrektorem I Pomorskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej "Communio" w 2002 roku był o. Jacek Jabkiewicz OFMConv . Było to kolejne wydarzenie wpisujące się w kalendarz obchodów Święta Patrona Miasta Lęborka, którym od 1998 roku jest św. Jakub Apostoł Starszy. 24 lipca 2004 odbyła się już III edycja Festiwalu, już o zasięgu ogólnopolskim. Główny celem tego ekumenicznego festiwalu było propagowanie muzyki i szeroko pojętej kultury chrześcijańskiej - prezentacja najnowszych trendów, radość wspólnego spotkania, dostarczanie wszystkim uczestnikom, jak najlepszych wrażeń i przeżyć. Festiwal, którego formalnym organizatorem było Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła, jest przedsięwzięciem angażującym lokalne środowiska oświatowe, stowarzyszenia, media, wspólnoty parafialne, wolontariat, liczne lęborskie instytucje społeczne oraz kulturalne. Program z roku na rok był wzbogacany o nowe elementy. Nowością był konkurs ściśle związany z hasłem COMMUNIO "BEZ KOŃCA JESTEM".