Miejskie Przeglądy Jasełek

Pomysł zorganizowania przeglądu jasełek narodził się na początku 2004 roku wśród członków Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła oraz w lęborskim kole Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Pelplińskiej, mającym swoją siedzibę w O/SKOK im. św. Jana z Kęt.

W spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się we wrześniu 2004 roku w bibliotece parafialnej, udział wzięli przedstawiciele obu stowarzyszeń, katechetki ze szkół podstawowych oraz proboszcz parafii św. Jakuba Ap. o. Piotr Pawlik.

Zgodnie stwierdzono, że przegląd stworzy dzieciom i młodzieży możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na szerszym forum i przyczyni się do zachowania pięknych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Ustalono, że I Miejski Przegląd Jasełek odbędzie się w drugą sobotę stycznia 2005 roku w kościele św. Jakuba Apostoła, u o.o. Franciszkanów. Do współpracy i pomocy zaproszono Młodzieżowy Dom Kultury oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Lęborku.

W I Miejskim Przeglądzie Jasełek udział wzięło dziewięć zespołów z lęborskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – łącznie ponad 200 wykonawców. Prowadzili go Alicja Cywicka oraz Wojciech Bonemberg. Dekorację wykonała Mirosława Formela ze Szkoły podstawowej nr 8. W jury zasiedli: Jaromir Szroeder założyciel i kierownik Teatru Dialogus z Parchowa, Halina Krzewniak – dyrektor Młodzieżowego Domu kultury oraz Zofia Biskupska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gościnnie wystąpił w koncertem kolęd Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” – był to debiut zespołu.

W kolejnych przeglądach, które odbywają się co roku w drugą sobotę stycznia, każdorazowo udział bierze 10 – 12 zespołów jasełkowych oraz zespół wykonujący koncert kolęd.

Od 2006 roku do nagród zespołowych włączono figurki aniołów, każdego roku inne, projektowane i wykonane przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Lwiątko”. Nasze boskie aniołki to oczywiście efekt plastyczny osób pracujących w ŚDS. Sposób wykonania tych wyjątkowych istot oraz niezwykły wzorzec przypadł wszystkim lęborczanom do serca.

W latach 2007- 2009 dekorację wykonywała Hanna Lewandowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej, a od 2009 roku Mirosława Grynkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lęborku. Słodki poczęstunek dla dzieci przygotowują Stanisława Domarus, Maria Zaborowska. oraz Bogumiła Stosik.

W przerwie przeglądu koncert kolęd prezentowały zaproszone zespoły, m. innymi: „Mareszci” z Cewic, „Nasze strone” z Wierzchucina, „Biedronki” z Łeby, ZPiT „Ziemia Lęborska”.

Od 2006 roku patronat nad kolejnymi edycjami Miejskiego Przeglądu Jasełek objęli burmistrz i starosta lęborski, a w jego organizację włączyły się kolejne instytucje. Obecnie organizatorami przeglądów są:

• Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła
  • Parafia św. Jakuba Apostoła
  • Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Pelplińskiej – Koło w Lęborku
  • Młodzieżowy Dom Kultury
  • Lęborskie Centrum Kultury Fregata
  • Środowiskowy Dom Samopomocy Lwiątko.
Młodym aktorom zazwyczaj kibicują rodziny oraz rówieśnicy. W ocenie jurorów przeglądy są dobrze przygotowane od strony organizacyjnej oraz od strony artystycznej przez wykonawców i opiekunów. Zachwycają stroje, reżyseria i wykonanie Nie zdarzyło się jeszcze, by powtarzał się scenariusz przedstawienia jasełkowego. Kilka razy prezentowane były jasełka w języku kaszubskim, a także w języku ukraińskim. W 2009 roku na VI Miejskim Przeglądzie Jasełek po raz pierwszy wystąpiły grupy przedszkolne, i od razu podbiły serca publiczności i jurorów.

Wszystkich miłośników pięknych polskich tradycji związanych

ze Świętami Bożego Narodzenia

serdecznie zapraszamy, zawsze w styczniu, do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła !

Regina Szczupaczyńska

Miejskie Przeglądy Jasełek