Finał 2 PPKKiP w Sanktuarium św. Jakuba Ap. To oficjalne przymiarki do kaszubszczyzny!
- 31.01.2021 roku spotykamy się lęborskim Sanktuarium na podsumowaniu 2 Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek, który otwiera proboszcz o. Robert Wołyniec, a także Regina Szczupaczyńska, z ramienia LSJ. Do oficjalnego wręczania statuetek typujemy naszych Vipów: Starostę Lęborskiego - Panią Alicją Zajączkowską, Sanatora - Pana Kazimierza Kleinę, radnych oraz członka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Lębork – Pana Ryszarda Wentę.
Przedstawicieli Zespołów zapowiadają: dr Tadeusz Formela, dr Tomasz Fopke.
Do mszy św. - przygotowanej w wersji kaszubskiej - przygrywa Zespół „Levino”, a oprawę Przeglądu i nutkę przewodnią zapowiadają: Marta Szczupaczyńska i Anna Milczewska.
Statuetki z gwiazdą stanowią nawiązanie do mocy Bożego Narodzenia, Jasełek i opowieści z Biblii, dlatego symbolizują lęborski wymiar tego Przeglądu. Wysoki poziom prezentacji kolęd i pastorałek potwierdza celowość naszej pomorskiej imprezy.
***
II Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek, z uwagi na trwający stan epidemiczny, odbył się w formie streamingowej polegającej na wcześniejszym nagraniu wykonawców i emisji zmontowanego materiału w Internecie na kanałach You Tube oraz na stronach internetowych organizatorów.
Nagrania występu zespołów, z których każdy wykonał trzy utwory, odbyły się w dniach 9 i 16 stycznia br. w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku oraz w kościele NMP Królowej Polski w Wejherowie i w kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Borowie.
W dniu 31 stycznia 2021 roku o godz. 14.30 nastąpi podsumowanie Przeglądu, wręczenie kierownikom zespołów/chórów pamiątkowych statuetek i nagród, następnie o godz. 15.00 Msza św. z kaszubską liturgią słowa oraz koncert. O godz. 16.00 uruchomiona zostanie emisja zmontowanego materiału w sieci.
W Przeglądzie udział wzięło 11 wykonawców:
- Zespół KASZUBIANKI z Władysławowa -
- Schola św. Anny z Sulęczyna
- Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO z Lęborka
- Chór mieszany LAUDATE DOMINUM z Wejherowa
- Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca CHMIELANIE z Chmielna
- Zespół Regionalny FRANTÓWKA z Lęborka
- Przodkowska Orkiestra Dęta + soliści KZPiT PRZODKOWIANIE z Przodkowa
- Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca BYTÓW z Bytowa
- Zespół KASZUBKI z Chwaszczyna
- Zespół CZINDA DA z Borowa
Organizatorzy:
- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Lębork
- Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku
- Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła
- Lęborskie Centrum Kultury FREGATA
- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Patronat honorowy:
- Kaszubski Klub Parlamentarny
- Marszałek Województwa Pomorskiego
- Starosta Lęborski
- Burmistrz Miasta Lęborka
Patronat medialny:
- Pomerania
- Pielgrzym
- Radio Kaszëbë
- Radio Koszalin
- Telewizja kablowa Kanał 6
- Gazeta Kaszubska
- Portal internetowy Fakty Młodych
- Echo Ziemi Lęborskiej
***
- Dlaczego klimat gór/ morza buduje koncert finałowy – Frantówka/Pilsko?
W mieście!
Od pagórków, które prowadzą do niebieskich jezior, do pastorałek i kolęd – wiedzie Cię w Lęborku – Zespół Regionalny „Frantówka”, który - zaraz po mszy św. w sanktuarium - prezentuje Kaszubski repertuar. Lokalni miłośnicy naszej kultury, ludzie związani z regionem, miłośnicy folkloru i publicznych występów - przed klimatyczną publicznością - wprowadzają zbiorowość kościelną do popisu Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca. Teraz 2 formy sceniczne: kaszubska i góralska, przecierają szlaki do spektakularnego występu wyuczonych umiejętności wokalnych i instrumentalnych. Teraz spotykają się 2 płaszczyzny: morze i góry.
W kościele!
Żywiołowość górali udziela się w sanktuarium, gdzie atmosfera - 1 wielkiej wspólnoty serc - przyciąga wszystkich do scalonego obrazu - miejskiej i powiatowej - społeczności. Muzyka przygotowana w oparciu o klimatyczne kolędy i pastorałki prowadzi bowiem 2 Zespoły do wspólnego wykonania – „Spiewta ptoszczi”, a przy okazji angażuje przybyłą publiczność i uczestników Finału 2 Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek w Lęborku. Świat religijnych trendów, tradycji BN, opowieści zaczerpniętych z narodzin Bożej Dzieciny - rozciąga płaszcz ochronny na całą publiczność, która, po dynamice występów, oklaskuje wszystkich muzyków.
Lębork, to miasto, które dla górali przybliża uroki morza nawet w trakcie srogiej zimy.
Żywiec, to miejscowość, która w prezentacji religijnej wkracza w granice Kaszub przy pomocy Zespołu Regionalnego z tych okolic.
Każdy z Zespołów prezentuje po 3 znaczące utwory, z mocą szerokiej wizji smyczkowych instrumentów.
Pod koniec tego wydarzenia kulturalnego następuje więc wręczenie upominków i podkreślenie roli kierownika Zespołu Regionalnego „Frantówka” – Reginy Szczupaczyńskiej – z okazji 5 rocznicy istnienia tej formy wokalno – instrumentalnej w Lęborku.
Sylwia Skroś