Międzynarodowe Spotkania z Folklorem "Muzyka Regionów"

W dzisiejszym zabieganym świecie zdarza się, że coraz częściej szukamy swoich korzeni, wracamy do tradycji i odkrywamy piękno rodzimej kultury, a podróżując,  poznajemy kulturę innych regionów Europy i świata. Skarby tej kultury przechowują i przekazują między innymi zespoły folklorystyczne, które, można powiedzieć, przeżywają kolejny renesans, a kultura ludowa ma nadal swoich jeśli nie fanów, to na pewno sympatyków.
Trudno wyobrazić sobie imprezę o takim charakterze, jakim są Lęborskie Dni Jakubowe, bez folkloru. Muzyka, śpiew i taniec, barwne stroje wprowadzają swojski klimat i radość bez względu na pogodę. Dlatego też, od samego początku zespoły regionalne towarzyszą lęborskiemu świętu, najpierw w bloku „Muzyka Regionu”, a od 2006 roku w bloku „Muzyka Regionów”.

Od tego też roku koncerty mają charakter spotkań międzynarodowych, które dają możliwość zaprezentowania zespołów folklorystycznych z Europy przed rodzimą publicznością oraz są okazją do prezentacji zespołów działających w naszym mieście i regionie. Publiczność podziwiając, wysoki zazwyczaj, poziom artystyczny wykonywanych programów, ma możliwość dokonywania porównań, znajdowania różnic i podobieństw kulturowych.

Udział w „Muzyce regionów” zespołów zagranicznych powoduje także, że goście z dalekich krajów poznając folklor naszego regionu, stają się później jego światowymi ambasadorami. Wreszcie „Muzyka Regionów” jest doskonałą okazją do promowania Lęborka i Ziemi Lęborskiej w Polsce i poza jej granicami, a urok miasta, gościnność jego mieszkańców i ciekawie spędzone chwile podczas Lęborskich Dni Jakubowych, pozostają na długo w pamięci goszczących w naszym mieście  zespołów.

Początkowo na scenie prezentowały się zespoły z różnych stron Kaszub:„Lewino”, „Remusowe Skrzaty”, ”Jurczi”, „Dãbogórsczi kwiôtczi”, „Stolem”, „Sierakowice”, „Chmielanie”, „Krëbanë”, „Nasze stronë”, „Ziemia Lęborska”. Z czasem zaproszenia na koncerty przyjęły zespoły ukraińskie -„Tempo” z Bytowa i „Switanok z Lęborka, zespół lęborskiego oddziału Mniejszości Niemieckiej „Biedronki” oraz zespoły z południa Polski: „Żywczanie” i „Pilsko” z Żywca.

Zawsze gorąco oklaskiwano również gości z zagranicy: polonijne zespoły „Jutrzenka” z Białorusi i „Polonez” z Belgii, zespół „Čečinka” ze stolicy Słowacji, zespół „Mezoszilas” z Węgier, rewelacyjne zespoły prezentujące folklor Europy południowej „Milan Milicevic” i „14 Oktobar” z Serbii oraz zespół „Etnos” z Macedonii.

Każdorazowo zespoły biorące udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem „Muzyka Regionów” koncertują również w Łebie, podczas uroczystości odpustowych, w kościele  św. Jakuba Apostoła.
W organizację imprezy, która zyskała sympatię mieszkańców miasta,  zaangażowane jest Centrum Sportu i Rekreacji,  Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” oraz Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła.

Regina Szczupaczyńska

 

Muzyka Regionów
Muzyka Regionów
Muzyka Regionów
Muzyka Regionów
Muzyka Regionów
Muzyka Regionów
Muzyka Regionów

Przejdź do góry strony