IV Przegląd Jasełek

Lęborski IV Miejski Przegląd Jasełek był jak zwykle zaskakujących oraz obrazujący w Aniołki, diabły i postacie św. rodziny. Pierwsze miejsce w porannej części przeglądu zajęła grupa starsza Młodzieżowego Domu Kultury, za ogólny wyraz artystyczny, wysoki poziom warsztatowy przejawiający się w konstrukcji scenariusza, rozwiązaniach scenicznych, dobrej dykcji i grze aktorskiej zespołu. Drugie miejsce dostał ex aequo Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu oraz Zespół Koła Miejskiego Związku Ukraińców „Switanok” , za krzewienie i kultywowanie kultury grup etnicznych popartą realizacją teatralną i muzyczną zachowaną w tradycji chrześcijańskiej - dodaje Sylwia Skroś, członek jury. Trzecie miejsce przypadło w udziale Gimnazjum nr 2 za prezentację współczesnej wersji Jasełek. Jury, Sylwia Skroś, nauczyciel z ZSP nr 2 i Jaromir Szroeder, szef teatru Dialogus z Parchowa, wysoko oceniło przegląd. - Widać duży wkład pracy opiekunów i młodzieży - Spodobał się nam szczególnie warsztat teatralny grupy emdekowskiej Elżbiety Baranowskiej. Ujął nas nie tylko sposobem przedstawienia tematu, ale wspaniałą grą młodych aktorów. Nagrodę specjalną otrzymał zespół kolędniczy „Ziemi Lęborskiej” za wielopokoleniową prezentację kolęd i pastorałek, w części po kaszubsku, a w połączeniu z zabawną grą sceniczną. W przypadku inscenizacji rolniczaka, Switanoka i Ziemi Lęborskiej widzowie mieli okazję zobaczyć jasełka regionalne. W drugiej, popołudniowej części prezentacji wyróżniły się: ZSE-H za przedstawienie tradycyjny jasełek opowiedzianych przez narratora. Dobra ekspresyjna gra aktorów dała im III miejsce. Ex aequo na tym samym miejscu była SP nr 4 za współczesną wersję jasełek odnoszących się do realiów szkolnych. II miejsce otrzymała SP –Szczenurze za dobrze dopasowane rekwizyty do treści scenariusza, piękne stroje młodych aktorów i odpowiednie przeplatanie treści ze współczesnymi interpretacjami kolęd. Również II miejsce otrzymał Zespół Małych Rycerzy Niepokalanej z Parafii św. Jakuba Ap. Piękna oprawa muzyczna, żywiołowość , spontaniczność, nawiązanie do zespołu „Arka Nowego” to nagroda za tradycyjne kolędowanie i czerpanie radości ze wspólnego śpiewu i tańca - wyjaśnia Sylwia Skroś. Zaszczytne I miejsce otrzymał MDK – grupa młodsza. Teatralne jasełka przy użyciu skrótu teatralnego, gestu, znaku w nawiązaniu do staropolskiej tradycji misternej. Nieszablonowa realizacja spektaklu o tematyce jasełkowej to charakterystyka tego co zaprezentowali publiczności – dodaje Jaromir Szroeder, członek jury. Na tym samym I miejscu znalazła się SP nr 3 za zaprezentowanie współczesnych i tradycyjnych kolęd, połączenie dobrej gry aktorskiej z piękną scenerią szopki bożonarodzeniowej, a także wplecienie elementów z musicalu „Metro”. Kolęda płynęła z wysokości... Każdy zespół uhonorowany został dwutomowym wydaniem „Jasełek polskich” i statuetką anioła oraz plakietkami i batonikami. Statuetki wyrzeźbili i pomalowali domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Słodki poczęstunek ufundował Eugeniusz Głodowski. - Jest to już czwarty przegląd, więc i organizacja przebiegła sprawniej - stwierdza Szroeder. - Inscenizacje za każdym razem są inne, ale zawsze interesujące i dopracowane. Na ich przykładzie widać, jak cenna była to inicjatywa Stowarzyszeń: Rodzin Katolickich i św. Jakuba Ap. Kreuje ona zarówno tradycyjne jasełka, jak zespoły. Młodzież poznaje zwyczaje, a poprzez pracę w zespole teatralnym kształtuje wrażliwość i język. jest to okazja to zaprezentowania swoich zdolności i umiejętności, błyśnięcia przed szerszą widownią. Przegląd prowadzili, zapowiadali, komentowali: Alicja Cywicka, polonistka ze Szkoły nr 5 i Aleksander Mielnicki, student etnologii Uniwersytetu im Mikołaja Kopernika w Toruniu.

IV Przegląd Jasełek